نقاش

درباره پرتره شهرام ناظری اثر مریم منصوری :

پرتره شهرام ناظری از مجموعه عکس های استاد فخرالدین فخرالدینی توسط مریم منصوری کشیده شده است. این اثر دارای ابعاد 50 در 70 می باشد.

استاد فخرالدین فخرالدینی مجموعه ای نفیس از عکس شاعران، نقاشان و نام آوران ایرانی دارند. مجموعه بسیار نفیس استاد فخرالدین فخرالدینی، با کیفیت بسیار بالا می باشد، که برای نقاشی های هایپررئال منبع و ماخذ بسیار خوبی برای مراجعه هستند.

پرتره شهرام ناظری به سبک هایپر رئال و با تکنیک سیاه قلم کشیده شده است.

بک گراند این تابلو، توسط دوده و کف دریا برای سهولت حرکت دست کار شده است. از تیرگی مطلق، قسمتی از بدن و چهره خندان استاد ناظری بیرون آمده و این باعث جذابیت و درخشش کار می شود. چون کنتراست بین فضای منفی و مثبت در این اثر زیاد است. 

مریم منصوری در مورد نقاشی چهره شهرام ناظری می گوید:

“معمولا هنرمندانی که سیاه قلم انجام میدهند، از روش جز به کل استفاده میکنند. به طور مثال روی یک چشم کار میکنند و بعد آن رو تداوم و بسط میدهند تا به قسمت های دیگر صورت برسند. “

اما مریم منصوری در نقاشی چهره شهرام ناظری، همانند دیگر طراحی های سیاه قلم خود، مانند پرتره استاد شهریار و پرتره هوشنگ ابتهاج، از کل به جزء کار کرده اند. مانند طراحی. یعنی یک کلیت در نظر گرفته و سپس به جزئیات پرداخته اند. مثل یک مجسمه ساز و مثل یک طراح که یک نمای کلی از سفال، گل، چوب، سنگ یا … را در نظر میگیرد و بعد سراغ جزئیات جمجمه، حدقه چشم ، برآمدگی ها و فرورفتگی های بینی، برجستگی ها گونه و… می رود

به همین ترتیب، مریم منصوری در طراحی چهره استاد شهرام ناظری، اول از تیرگی های بک گراند وارد موها شده است و پس از حجم دهی جمجمه، با سایه و روشن، فرورفتگی و برجستگی های صورت را ایجاد کرده است و بعد وارد جزئیات بیشتر شده است.

مریم منصوری می گوید :

” وقتی به جزئیات پرداخته میشود، باید خیلی دقیق و با ریزه کاری روی هر قسمت کار انجام شود و طرح دیده شود. حتی نباید از یک میلی متر طرح اصلی هم به سادگی گذشت. “

متریال استفاده شده در نقاشی سیاه قلم استاد شهرام ناظری:

برای انجام جزییات و ریزه کاری ها در طراحی پرتره شهرام ناظری، مداد کنته، کنته سفید، انواع پاک کن ها، تیغ، لاک سفید، گواش سفید و حتی سوزن و بسیار متریال دیگر به کار می آید.

بک گراند این اثر، تماما با دوده و مقدار کمی کف دریا کار شده است

موهای دست با مداد کنته در جهت رویش مو کشیده شده است. برای ظریف کار شدند موها، نوک مداد کنته را باید با تیغ کاتر بسیار تیز کرد تا کار با ظرافت بالایی خلق شود.

مریم منصوری تمام خلل و فرج پوست را با محو کن و پاک کن مدادی و لکنه بسیار ظریف و دقیق کار کرده است.

در نهایت برای فیکس ماندن و براق تر شدن و یکنواختی کار، فیکساتور از فاصله ۳۰ سانتی متری بر کار پاشیده شده است.

اگر برای جلوه بیشتر در طراحی چهره، درخشش یا تیرگی بیشتری نیاز است، این درخشش یا تیرگی بیشتر را با متریال مناسب ایجاد کنیم؛ چراکه زیباتر شدن نقاشی بخاطر همین کنتراست ها می باشد. با کنتراست بیشتر، شاهد جلوه بیشتری در اثر هنری هستیم و بیننده از دیدن اثر لذت بیشتری میبرد.

مریم منصوری در مورد نقاشی سیاه قلم پرتره شهرام ناظری می گوید :

” برای نقاشی پرتره استاد شهرام ناظری ، تقریبا حدود دو هفته تلاش شبانه روزی انجام شد. “

شاید به همین دلیل است که در نقاشی مریم منصوری، شاهد ریزه کاری های بسیار می باشیم. به گونه ای که گویا شاهد عکسی از استاد شهرام ناظری هستیم نه نقاشی چهره این هنرمند.

مقوای استفاده شده در طراحی چهره استاد شهرام ناظری:

پرتره شهرام ناظری، روی مقوای اشتنباخ کار شده است. میتوان روی مقوای فابریانو هم کار کرد، ولی نوعی از مقوای فابریانو که گرم پایینی داشته و بافت زیادی نداشته باشد. چون وقتی گرم بالا باشد، خلل و فرج بیشتر شده و برای خط انداختن با مداد و … ممکن است نتوانیم دقت مورد نظر را انجام دهیم.

استفاده از فیکساتور در نقاشی چهره شهرام ناظری:

بعد از اتمام کار، برای فیکس شدن و ماندگاری نقاشی چهره شهرام ناظری، از فیکساتور استفاده شده است.

استفاده از فیکساتور بعد از اتمام طراحی اثر ضروری می باشد. چرا که بعد از سالیان سال، کار سالم بماند. برای این کار، هر فیکساتوری میشود استفاده کرد، اما فیکساتورهای خارجی قطعا بهتر هستند.

نکته مهم در استفاده از فیکساتور در طراحی چهره:

طرز استفاده صحیح به این شکل است که فیکساتور را برای چند ثانیه کنار تابلو میزنیم و پخش میکنیم. وقتی دانه ها به صورت یکنواخت پخش شد، روی کار میگیریم و از فاصله سی سانت به بالا، دست را به صورت خیلی یکنواخت از بالا به پایین و از چپ به راست حرکت می دهیم. نباید دست را یکجا نگه داشت. بعد از زدن فیکساتور، مقوا را روی یک سطح  افقی صاف مثل میز، کابینت یا … قرار میدهیم تا مطمئن شویم مقوا خشک شده است.  

به هیچ عنوان فیکساتورها به صورت مستقیم روی کار زده نشود، چرا که در ابتدا فیکساتور یک سری دانه های متراکم تر دارد که باعث لکه شدن کار می گردد. دوده ها خاصیت چرب دارند و بعضی قسمت ها، با پاشیدن فیکساتور روی دوده ها، دوده ها به یکباره جمع شده و دید بصری خوبی بوجود نمی آورد.

همانگونه که مشاهده می کنید، در  نقاشی پرتره شهرام ناظری، فیکساتور به صورت کاملا حرفه ای استفاده شده است.

قاب کردن اثر هنری :

بعد از خشک شدن مقوا، میتوانیم برای قاب کردن، دور اثر را پاسپارتو کنیم. میشود پاسپارتو هم انجام ندهیم و خود اثر را قاب کنیم.

مریم منصوری آرزوی بهترین ها را برای دوستداران هنر دارد…

مریم منصوری نقاش، بیش از 20 سال تجربه خود در خلق آثار هنری و پرورش هنرمندان را در بخش وبلاگ با شما هنردوستان عزیز به اشتراک می گذارد. 

در بخش وبلاگ، می توانید در مورد انواع سبک های نقاشی، ابزارهای نقاشی و نقاشان معروف جهان اطلاعاتی جذاب پیدا کنید! 

همچنین می توانید کلیه آثار هنری ایشان را در بخش آثار هنری مشاهده کنید. 

اگر اهل نقاشی هستید و به دنبال آموزش های تصویری هستید، اینستاگرام مریم منصوری را از دست ندهید. 

مریم منصوری

اشتراک گذاری

One Response

  1. یک شب آتش در نیستانی فتاد
    سوخت چون اشکی که در جانی فتاد.
    استاد مریم منصوری،واقعا حق مطلب رو ادا کردید.
    شما استاد مسلم سیاه قلم هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *